Texte A2 – Göteborg

0:00

Göteborg är Sveriges näst största stad. År 1621 grundades staden av kung Gustaf II Adolf och var en viktig fiskestad. På 1800-talet flyttade många britter till Göteborg, vilket gav staden smeknamnet “Lilla London”, som den fortfarande kallas idag.

Det finns många olika platser att besöka. Till exempel är Slottsparken en av Göteborgs största parker, med en egen djurpark – perfekt för en picknick och för att se vilka djur som finns i Sverige.

Du kan också besöka Liseberg, som har 40 attraktioner för både stora och små. Under julen finns små bodar där du kan hitta fina julklappar. Eller så kan du besöka Universeum, som har en hel regnskog med exotiska djur, fiskar och hajar.

Om du vill gå på konsert är det Ullevi du ska besöka. Det är en av Nordens största arenor, där många stora artister har uppträtt – som Bruce Springsteen, David Bowie, Ed Sheeran och Håkan Hellström, en stor svensk artist som har publikrekordet på Ullevi.

 
Démarrer

#1. Varför kallas Göteborg för “Lilla London”?

Précédent
Suivant

#2. Vad kan man göra på Universeum?

Précédent
Suivant

#3. När kan man hitta julbodar på Liseberg?

Précédent
Confirmer

Résultats


Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *