Texte B1 – 5 Stéréotypes Français

0:00

Baguetter, ost och vin

Det är vanligt att äta baguette till frukost, lunch eller middag. Det finns olika typer av fyllning, som ost och skinka eller kyckling med currysås.

I Frankrike finns det många olika sorters ost, och det är vanligt att ha en ostbricka som dessert. Vin dricks till de flesta måltider. Det är ganska vanligt i andra länder också.

De flesta cyklar

I Paris finns ett cykelsystem där man kan hyra en cykel under dagen. Det kostar inte så mycket, så många cyklar i Frankrike.

Det har funnits sådana system i storstäder i Sverige ett tag också, så fler har börjat cykla här.

Sociala, pratar mycket och snabbt, röker

Det här är nog den största skillnaden mot Sverige — att fransmän har lätt att börja prata med folk de inte känner. Det är något som inte många svenskar gör. Det tar tid för oss att börja prata med någon vi inte känner.

Fransmän pratar också väldigt snabbt. Jag har hört från folk som lärt sig franska i några år, att de har svårt att förstå allt när de är i Frankrike eftersom de pratar så fort.

Jag vet inte om fler röker i Frankrike än i andra länder, så jag kan inte säga om det stämmer.

Stolta och otrevliga

Det är inget jag har märkt när jag umgåtts med fransmän.

Visst kan de vara stolta över att vara franska och prata om saker som kommer från Frankrike, men det är inte annorlunda än när någon från Italien eller Norge är stolt över sitt land. Vi är alla stolta över våra länder och har saker att prata om.

Kan inte prata så bra engelska

Det finns självklart de som pratar perfekt engelska och de som inte förstår så mycket. De flesta kan prata och förstå enkel engelska.

De kanske inte pratar lika flytande som vi gör här i Sverige, men jag vet inte hur engelska lärs i franska skolor, så jag kan inte jämföra med hur vi lär oss här i Sverige.

 
Démarrer

#1. Vad är vanligt att äta som dessert i Frankrike enligt texten?

Précédent
Suivant

#2. Hur beskrivs fransmäns sätt att prata med främlingar jämfört med svenskar?

Précédent
Suivant

#3. Vad sägs om fransmännens engelskkunskaper i texten?

Précédent
Confirmer

Résultats


Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *